Syndróm nepokojných nôh

Napísal Michaela 17.06.2015 1 Komentáre

Milé budúce mamičky, bolievajú vás večer nohy? Nemôžete vďaka bolesti spávať?  O čo vlastne ide?

 

Poznáte výraz syndróm nepokojných nôh?

 

Stáva sa vám, že vás večer začnú bolieť, páliť, či svrbieť nohy?

Máte nočné kŕče v dolných končatinách?

Pri ležaní musíte často meniť polohu?

Vaše nohy akoby sa nevedeli zastaviť,  neustále sa samé od seba pohybujú?

Ťažkosti prichádzajú najmä večer?

Nemôžete zaspať aj niekoľko hodín?

Diagnóza nepokojných nôh: je to porucha centrálneho nervového systému. Ide o neovládateľné nutkanie pohybovať končatinami, najmä nohami.

Príčiny vzniku syndrómu nepokojných nôh: príčina vzniku SNN nie je celkom známa. Zdá sa, že medzi ne patrí genetická predispozícia, ale aj nedostatok železa, požívanie alkoholu, kofeínu a hormonálne zmeny, napríklad počas tehotenstva.

Syndróm nepokojných nôh v tehotenstve: pokiaľ máte tento problém iba počas tehotenstva, najskôr bude spojený s hormonálnymi zmenami v tele alebo nedostatkom železa.

Zo skúseností mamičiek: mnohým mamičkám, ktoré si prešli problémom nepokojných nôh v tehotenstve, problém zmizol skoro okamžite po pôrode.

A ich tipy a triky?  Väčšina začala užívať železo v tabletkách alebo  prijímať stravu s vyšším obsahom železa. Pomohla aj masáž nôh sprchou, striedanie teplej a studenej vody, pohyb ako chôdza, plávanie, vykladanie nôh a ľahké cvičenia pre tehotné .  Mnoho z nich zaradilo medzi silné zbrane proti SNN aj preventívne podkolienky proti kŕčovým žilám.

Ako na to? Citujeme Miriam (31): „ ja som si vždy večer pred spaním dala sprchu, kde som striedala teplotu vody, potom som si nohy na 10-15 minút vyložila ako najvyššie sa dalo J, najlepšie, keď som si ich oprela o stenu.  Keď sa dostavil pocit úľavy, natiahla som si preventívne kompresívne podkolienky. Zaobstarala som si bavlnené, aby som sa cítila v noci pohodlne. A tiež som si nohy aj na noc vyložila na vankúš. Bolesti nôh a kŕče ma začali trápiť omnoho menej, ale čomu som sa tešila najviac, že o 90% sa znížil počet tých zvláštnych tikov v nohách, ktoré nielen že boli strašne nepríjemné, ale vždy ma aj prebrali, keď som už už zaspávala.. Neskôr som kompresívne podkolienky začala nosiť aj počas dňa, pretože mi menej opúchali nohy a aj žily na nohách mi menej vystupovali na povrch.“                                                                                              

Na základe odporúčania Miriam a iných mamičiek, vám naša spoločnosť Medmedical  odporúča veľmi kvalitné, bavlnené podkolienky talianskej značky SANYLEG.                                                                                                                                                                                                                           

Milé budúce mamičky, veríme, že syndróm nepokojných nôh je veľmi nepríjemná záležitosť.  Avšak dobrá správa je, že pokiaľ ste ním netrpeli pred otehotnením, je veľká pravdepodobnosť, že s príchodom vašej najväčšej radosti odíde aj tento nemilý spoločník J.

1 Komentáre

stankaaaK.:
14.07.2015, 20:23:21
Odpovedať

no tak tento syndrom je teda dosť hrozný. mám ho teraz a nemozem spávať :(((( skúsim tie podkolienky lebo som už zúfalá

Zanechať komentár k článku