Ste už dlhšiu dobu po pôrode a Vaše bruško je stále ovisnuté a koža natiahnutá?

0

Ste už dlhšiu dobu po pôrode a Vaše bruško je stále ovisnuté a koža natiahnutá?

Ak máte po pôrode  ovisnuté bruško aj po viac ako dvoch mesiacoch a nepomáha ani cvičenie, vaša diagnóza sa s najväčšou pravdepodobnosťou volá diastáza priamych brušných svalov.

Priame brušné svaly (Rectus abdominis)  tvoria prednú stranu brucha a Linea alba je tkanivo, ktoré ich navzájom spája. Diastazis Recti alebo rozostup priamych brušných svalov vzniká pôsobením vnútrobrušného tlaku počas tehotenstva pri veľkom plode, väčšom množstve plodovej vody, pri silnom tlaku pri pôrode, či pri nevhodnej voľbe cvikov na popôrodné brucho.. príčin je veľa.

Diastáza priamych brušných svalov určite nie je jednoduchá situácia, pretože daný problém ste si nespôsobili samy a zbaviť sa ho nie je jednoduché, no určite je to možné.

Na začiatok mám pre vás pár tipov:

V prvom rade zistite, či máte diastázu (samo vyšetrením, alebo pod dohľadom fyzioterapeuta)

Vhodné je počkať 6-8 týždňov po pôrode, či sa diastáza sama nestiahne. Pokiaľ nie, je dobré vyhľadať fyzioterapeuta a začať s vhodnou terapiou.

Určite cvičte so sťahujúcim brušným pásom a noste ho aj mimo cvičenia. Okrem vhodnej pomôcky pri boji s diastázou, podporuje krížovú chrbticu a používa sa aj miesto sťahovacej spodnej bielizne.

V minulosti  rodičky predchádzali diastáze tak, že si pevne obviazali bruško pásom  látky, najčastejšie z ľanu. Ja vám odporúčam kúpu popôrodného brušného pásu, ktorý je z kvalitného priedušného materiálu a ľahko sa navlieka.

Vďaka správnemu cvičeniu, najlepšie navrhnutému odborníčkou na diastázu, fyzioterapeutkou, a používaním popôrodného brušného pásu sa viditeľné výsledky dostavia už po troch mesiacoch. Nezabudnite, že pevné bruško nie je dôležité len z estetickej stránky. Pevné brucho napomáha správnemu držaniu tela, vyhnete sa bolestiam chrbta a v neposlednom rade budete fit a pripravené na pohybové hry so svojimi ratolesťami.

Diastáza sa dá liečiť kedykoľvek aj keď už máte deti, napríklad na vysokej škole.. Treba len odhodlanie a chuť raz a navždy s diastázou zatočiť.

Autorka článku: Radka Šefferková, fyzioterapeutka a certifikovaná odborníčka na diastázu priamych brušných svalov, pôsobí v Žilinskom kraji. Kontakt:  sefferova.radka@gmail.com, Facebook:  Podporná skupina pre mamičky zo Žiliny.